Wednesday, April 26, 2017

დავით გურამიშვილი ,,ქართლის ჭირი''



გაკვეთილის მთავარი თემა
დავით გურამიშვილი ,,ქართლის ჭირი“
სწავლების საფეხური
საშუალო საფეხური
მოსწავლეთა პროფილი
13მოსწავლე
გაკვეთილის მნიშვნელობა /აქტუალობა
მოსწავლეები გაეცნობიან ქართლის სოციალურ-პოლიტიკურ ვითარებას მე-18 საუკუნეში.
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
      მოცემული ნაწყვეტის გააზრება. ლიტერატურულ პარალელებზე მუშაობა მსჯელობის უნარის განვითარება
წინასწარი ცოდნა
მოსწავლეებს  ვახსენებ  პოეტის  ბიოგრაფიას.[კითხვებით]
ების საგანი დშეფასა პროცედურები
მოსწავლეები შეფასდებიან წინასწარ შემუშავებული რუბრიკის მიხედვით.
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
სახელმძღვანელო, პროექტორი, ლეპტოპი   
გაკვეთილის მსვლელობა
საორგანიზაციო საკითხები 1 წთ.
A ფაზა 10 წთ
საშინაო დავალება: მასწავლებელი  ამოწმებს, თუ  როგორ  გაართვეს თავი მოსწავლეებმა  საშინაო დავალებას, რისთვისაც , სურვილისამებრ,  რამდენიმე  მოსწავლე  წარმოადგენს  თავის  ნამუშევარს; პრეზენტაციისას  მოსწავლეები  უსმენენ  მომხსენებელს  და  სრულყოფენ  გამორჩენილპარალელებს  
  • Bფაზა.
  • მოსწავლეებს მასწავლებელი  ამუშავებს   ნაწყვეტის  ბოლოს  მოცემულ  საანალიზო  შეკითხვებზე.[ 10წთ].
  • მასწავლებელი  მოსწავლეებს კომენტარებით უკითხავს სახელმძღვანელოში მოცემულ  სულხან-საბა -ორბელიანის  და  ვახტანგVI-ის ტექსტებს  რუბრიკიდან  ,,ლიტერატურული  პარალელები.“7წტ
  • შემდეგ  კლასს ჰყოფს  ჯგუფებად  და  ავალებს დაძებნონ  პარალელები    ,,დავითიანის’’  შესაბამის  სტროფებთან.  ანალიზის  შემდეგ  ბავშვები  აკეთებენ პრეზენტაციას.[6წთ]
  • Cფაზა. გამთლიანება[6წთ].მასწავლებელი შეახსენებს  მოსწავლეებს  გაკვეთილისმსვლელობას.კითხვების საშუალებით აკეთებინებს დასკვნებს ,რა გაიგეს და რაში დაეხმარება მათ მიღებული ცოდნა.
  • .საშინაო  დავალება;   რა ანათესავებს   მოყვანილ  ფრაგმენტებს  ,,დავითიანთან’’[3წთ]
განმავითარებელ შეფასებას, ასევე აფასებს  ქულებით განმსაზღვრელი შეფასებით.[2წთ]

No comments:

Post a Comment